Movember s Beckman Coulter již potřetí!

Naše společnost v listopadu loňského roku již potřetí podpořila kampaň Movember, a to bezplatným testováním Indexu zdraví prostaty (phi). Zájemci se mohli nechat vyšetřit rovnou v 7 laboratořích v České republice a ve 2 laboratořích na Slovensku. Účastníků naší akce bylo tentokrát opravdu hodně – u nás bylo otestováno celkem 1 489  mužů, na Slovensku pak 409. Dohromady se tedy nechalo vyšetřit 1 898 osob.
Fakultní nemocnice Plzeň a Krevní centrum s.r.o. se do akce Movember zapojili již potřetí. Druhým rokem se účastnila laboratoř IMALAB s.r.o. Nově se připojily laboratoře Diagnostika s.r.o., SPADIA LAB a.s., Krajská nemocnice Liberec – Panochova nemocnice Turnov s.r.o. a synlab czech s.r.o. Slovenskými nováčky byly laboratoře Alpha Medical a.s. a Klinická Biochémia s.r.o.



Na pomyslném 1. místě se v  České republice, co do počtu příchozích zájemců, umístila Krajská nemocnice Liberec – Panochova nemocnice Turnov s.r.o. Na tamním Oddělení klinické biochemie a hematologie pod vedením RNDr. Petra Brzáka vyšetřili 450 mužů. Určitě k tomu přispělo také interview, které televize RTL+ s RNDr. Brzákem natočila (ke zhlédnutí zde).



Do klinické laboratoře Diagnostika s.r.o., v jejímž čele stojí Ing. Josef Ondřej, přišlo v průběhu listopadu 328 mužů.



Pod taktovkou Mgr. Michala Richtera bylo vyšetřeno v Diagnostické laboratoři SPADIA LAB a.s. celkem 249 mužů.



Laboratoř synlab czech s.r.o. se v tomto roce akce zúčastnila poprvé. Do Movemberu se zapojila 4 její odběrová pracoviště (Nové Butovice, Vítězné náměstí, Střešovice a Kartouzská). Odebráno a vyhodnoceno zde bylo dohromady 166 vzorků. Laboratoř si vytvořila i velmi pěknou žádanku. Na otázky nám odpovídaly Ing. Anabela Čížková, Ing. Hana Loubová a Ing. Lubica Gelieňová.



Imunoanalytická laboratoř IMALAB  s.r.o. otestovala  157 mužů pod dohledem Mgr. Andrey Dolinové, Ph.D.



Oddělení imunodiagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň se pod drobnohledem MUDr. Radky Fuchsové podařilo vyšetřit 119 osob. Do propagace této kampaně se dokonce zapojilo i samotné vedení nemocnice – pánové si nechali narůst knírek. Více si můžete přečíst v deníku Plzeň.cz. Článek zde.



V Krevním centru s. r.o. ve Frýdku-Místku vyšetřili dle informací Mgr. Andrey Oprštěné celkem 20 zájemců. Laboratoř se rozhodla, že v roce 2016 bude propagovat akci Movember rovněž prostřednictvím své facebookové stránky.



Na Slovensku není Movember zatím příliš rozšířený. Přesto přišlo do 2 laboratoří, které v podstatě představovaly jakési průkopníky akce, nakonec dosti vysoký počet osob. V Bratislavě v Laboratóriu špeciálnych metód Alpha Medical a.s. pod vedením Doc. Pavla Blažíčka, Ph.D. bylo testováno 50 mužů, v Medicínském laboratóriu Klinická Biochémia s.r.o. v Žilině pak 359 zájemců.



Index zdraví prostaty phi slouží jako pomůcka při rozlišení karcinomu prostaty od benigních prostatických stavů u mužů  s celkovým PSA ≥ 2,0  ng/ml a  ≤ 10,0 ng/ml a také koreluje s agresivitou nádoru. Z celkového počtu 1898 mužů, kteří se přišli nechat otestovat bylo 335 s PSA hodnotou   ≥ 2,0  ng/ml distribuci jejich hodnot phi v jednotlivých laboratořích ukazuje následující graf.

 

 



Z movembrového testování jsme pro vás vybrali 3 nejzajímavější kazuistiky:

"Ještě že jsem přišel" "Dědičnost není vše" "Jsem v klidu"
18. listopadu v rámci akce Movember přišel  do Fakultní nemocnice Plzeň 68-letý muž "z terénu".Výsledek jeho PSA byl 108 ng/ml a PHI 169.  Nyní je tento pacient v péči urologické kliniky. Díky Movemberu se nechali otestovat i dva bratři (40 a 44 let). Tito pánové mají rakovinu prostaty v rodinné anamnéze, jejich otec je po radikální prostaktetomii. Výsledky jejich PSA byly v pořádku - 0,54 a 0,67 ng/ml. Získali více informací o tomto onemocnění a každý rok chtějí preventivně vyšetření podstoupit. Muž, 73 let, v péči urologické kliniky pro hyperplasii prostaty. Urolog navrhuje biopsii, pacient odmítá. Pacientovy výsledky: PSA = 5,55 ng/ml, phi = 18,12. Hodnoty phiukazují, že zvlášť vzhledem k věku pacienta není biopsie nutná.



V laboratořích, které se s námi do akce Movember zapojily, jsme se zeptali na 5 „kníratých” otázek. Nejzajímavější odpovědi si nyní můžete přečíst:

1.    Znáte Vy sami nějakého „knírače“ ze své rodiny či svého okolí?
RNDr. Petr Brzák: Převážně lidi z ulice, co se chytli na kampaň Movember  prezentovanou Krajskou nemocnicí Liberec.  Potom lidi od obvodních lékařů, co kampaň znali.
Mgr. Andrea Dolinová Ph.D.: Různý věk  včetně mužů s normální hodnotou PSA. Motivací byl strach z rakoviny prostaty  a možnost vyšetření zdarma.
MUDr. Radka Fuchsová: Informace muži dostávali z různých zdrojů. Někteří si přečetli o této možnosti v novinách, přišla řada zaměstnanců nemocnice a účastníků akce z předchozích ročníků. Nebyli výjimkou muži, které poslala na vyšetření manželka, když se o akci dozvěděla např. z novin. Zajímavé byly i skupinové účasti pracovních kolektivů – někdo se zmínil v práci a všichni se sebrali a vyrazili najednou na vyšetření.
Mgr. Andrea Oprštěná: Nejčastější motivací byl věk, pár mužů chodí opakovaně, mají o sebe strach. Zajímavá byla skupina pacientů, kteří dorazili proto, že jim praktik nechce předepsat vyšetření PSA.
Ing. Anabela Čížková, Ing. Hana Loubová a Ing. Lubica Gelieňová: Naše laboratoř zorganizovala kampaň prostřednitcvím marketingového oddělení. Většina mužů byla spíš mladších a dorazili na základě právě této kampaně. A pak se nechali testovat i naši partneři, i když zdaleka ne všichni. Zaměstnanci laboratoře (mužů je u nás naprostá minorita) se otestovat nenechali.

2.    Byli mezi nimi i nějací „knírači“?
MUDr. Radka Fuchsová: Ano. Zajímavý byl případ mladého 32 letého muže s knírkem. Snažili jsme se ho přesvědčit, že je na vyšetření moc mladý, ale byl to nadšený účastník kampaně Movember a chtěl se zúčastnit “se vším všudy”.
Mgr. Andrea Oprštěná: Ano. Odběroví pracovníci si toho všimli.

3.    Znáte Vy sami nějakého „knírače“ ze své rodiny či svého okolí?
RNDr. Petr Brzák: Ne.
Vrchní laborantka z Krajské nemocnice Liberec -Panochova nem. Turnov s.r.o. Zdena Drobníková dodává: Z rodiny ne, ale byla jsem v Liberci na hokeji a seděl tam nějaký muž s knírkem. Všichni se ho ptali, proč ten knírek a on odpověděl “Je Movember, ne?”. Postupně se dostali k vyšetřování  prostaty, odkázala jsem ho na Libereckou nemocnici.
MUDr. Radka Fuchsová: Ano, například ředitel naší nemocnice.
Mgr. Andrea Oprštěná: Ano, prakticky každý z laborky zná někoho, kdo si v rámci Movemberu nechal narůst knírek. Jedním z nich je i syn našeho šéfa.
Ing. Anabela Čížková, Ing. Hana Loubová a Ing. Lubica Gelieňová: Několik… manžel, syn (žije v Plzni), vedoucí laboratoře v Plzni Ing. Ján Pekár – celkově máme dojem, že ohlas kampaně v Plzni byl proti jiným místům velký.

4.    Jak se ke kampani Movember postavilo mužské osazenstvo Vaší laboratoře?
RNDr. Petr Brzák: Pozitivně, 100 % mužů z laboratoře se nechalo vyšetřit - změřil jsem se :-).
MUDr. Radka Fuchsová: Muži v naší laboratoři (není jich mnoho)se kampaně nezúčastnili, nevyhovují věkovým doporučením. Jinak samozřejmě vyšetřování prostaty aktivně podporují.
Mgr. Andrea Oprštěná: Rozhodně všichni podpořili kampaň pasivně. Část mužů se nechala otestovat loni a rozhodli se letošní rok vynechat, příští rok se určitě zase zapojí. Máme i trvale “kníraté” kolegy, ti samozřejmě propagují vyšetření prostaty celý rok :-).
Ing. Anabela Čížková, Ing. Hana Loubová a Ing. Lubica Gelieňová: Zaměstnanci laboratoře (mužů je u nás naprostá minorita) se otestovat nenechali – “lepší nic nevědět”.

5.    Co vlastně říkáte na kníraté pojetí kampaně?
RNDr. Petr Brzák: Myslím, že to má svůj význam, každý si toho všimne a zeptá se, tím se kampaň zviditelňuje.  Četl jsem, že kampaň má pro muže 4 významy :
PROSTATA, VARLATA, PSYCHICKÉ PROBLÉMY, POHYB.
MUDr. Radka Fuchsová: Určitě je to minimálně upozornění na první pohled.
Ing. Anabela Čížková, Ing. Hana Loubová a Ing. Lubica Gelieňová:  Je to dobrý nápad, obecně máme rády nápadné, barevné a vtipné kampaně. A knírky navíc spoustě chlapů sluší.